

„Kūrybinė grupė Lekuči“ – teatro profesionalų ir mėgėjų trupė iš Lietuvos ir Ukrainos, įsikūrusi prieš nepilnus du metus, kad suteiktų balsą Ukrainos menininkams, pabėgusiems nuo karo Ukrainoje ir gyvenantiems Lietuvoje. Kūrybinės grupės tikslas – kurti prasmingus, paveikius ir unikalius scenos meno pasirodymus anglų, ukrainiečių ir lietuvių kalbomis Lietuvoje, išlaikant originalią pasakojamų istorijų kalbą. Mūsų unikali scenos meno išraiškos forma pasižymi dvejomis pagrindinėmis kryptimis - post dokumentinio teatro žanru bei fizinio teatro metodika. Mūsų kūryba siekiame įkvėpti gyvybės sudėtingoms, dažnai į šešėlį nustūmtoms temoms, neišsakytoms ir pažeidžiamoms mintims, ar socialinėms problemoms, pasitelkdami kultūrinę, etninę įvairovę ir socialinę įtrauktį.
Naujausias trupės spektaklis, „Uoda kava. Welcome Anyways." - tai muzikinė komedija su pokalbiu pagrįsta tikromis istorijomis apie ukrainiečių integraciją Lietuvoje. Premjera vykusi vasario 1d. 2025 metais Menų spaustuvėje, Vilniuje. Šį projektą įgyvendino organizacijos „Open Nations“ ir „Kūrybinė grupė Lekuči“, su EEE ir Norvegijos fondų parama.
Ukrainos teatro režisierei Marijai Korenevai 2014 metų karo pradžia Ukrainoje pakeitė jos iki tada susiformavusią meninę kryptį. Ji dešimt metų dirbo fizinio teatro paradigmose, įskaitant pasirodymus su klounais, šėtonais, fantastiniais sutvėrimais ir kabaretu. Tačiau 2014-ieji tapo lūžio tašku jos kūryboje – nuo fantazijos ji perėjo prie dokumentinio teatro; nuo virtuoziškų scenos pastatymų su aukšto lygio profesionalais prie darbo su aktoriais mėgėjais „liudijimo teatro” srityje. Informacinio karo kontekste atsirado didžiulis poreikis ir teatro srityje kovoti su klaidingais naratyvais ir priešintis bet kokiai propagandai. Todėl, įsipareigojimas likti arti žmonių asmeninių istorijų vis dar apibrėžia Marijos meninį stilių teatre. Jos naujausi meniniai kūriniai sukurti Lietuvoje per pastaruosius trejus metus: keturi spektakliai ir vienas trumpametražis filmas, visi paremti tikromis istorijomis.
Apie spektaklį
Pasirodyme „Susipynusios istorijos ir vingiuoti likimai" pristatoma šiuolaikinių ir senovinių karo atspindžių sintezė, kurioje šiuolaikinės technologijos susilieja su senovinėmis ritualinėmis praktikomis. Pasitelkiant virves ir kūno judesį, nagrinėjame santykius, kurie mus suriša į mazgą, netektį, ar fizinį atstumą - kas mazgus išnarplioja, o kas juos nutraukia. Pasirodymas - tai lyg fizinio teatro „judesio paveikslų“ serija, kurioje aktoriai, pasitelkę virves ir muziką, kuria pasakojimus ir bendrauja su tikrais bei įsivaizduojamais partneriais. Virvės tampa ryšio su žmonėmis metafora, bei erdve ir emocinio kraštovaizdžio simboliu. Jos įgyja įvairias reikšmes - vieną akimirką tai gali tapti jūra, kurioje mylimoji keliauja pas savo vyrą, kitą - į siūlų kamuolį bylojantį apie moterų bendruomenės ypatumus ir ritualus, ar skaudžią gyvenimo rykštę netekties akimirką. Virvės gali pavirsti į vaikystėje gerai atpažįstamą kasos pynimo ritualą, arba į mylimojo švelnią ranką. Tai lyg tiltas jungiantis praeitį, dabartį ir ateitį bei realybę ir sapną. Tai lyg karšta ir trapi riba tarp darvis pulsuojančios gyvybės ir mirties…
Nuo pirmos spektaklio akimirkos, užduodame žiūrovui bei sau esminį klausimą - kas yra likimas ir koks žmogaus santykis su juo? Ar mūsų pasirinkimai veda mus, ar vis dėlto labiau mes valdome likimo eigą? Pasirinktos istorijos, tai mūsų pačių asmeninės ir mūsų draugų istorijos - kiekviena iš jų pabrėžia skirtingus pasirinkimus, padarytus neramiais Ukrainos karo momentais. Kai kurios istorijos pasakoja apie kovą, kitos - apie tapimą pabėgėliais, trečios - apie sielvartą, dar kitos - apie optimizmą nuniokotos valstybės akivaizdoje. Pasakojime tyrinėjamas ir plėtojamas žmogiškasis ryšys, pasižymintis laikinumu, tačiau taip pat pristatomas naujų, anksčiau neegzistavusių santykių atsiradimas, pavyzdžiui, santykis su dirbtiniu intelektu - kai riba tarp žmogaus ir roboto tampa neaiški, lyg praeities mokslinės fantastikos istorijose. Abu istorijų variantai suteikia turtingą dirvą plėtotis atlikėjų vaizduotei ir kviečia žiūrovus į gilią meditacinę būseną, kuri praplečia mūsų psichologinę patirtį.
Režisierė: Maria Koreneva
Aktorės: Jone Sestakauskaite, Marie Bondarenko, Mariia Dormidontova, Maria Koreneva, Olena Gavrylenko, Yuliia Blohka, Yevhenii Borodin.
Garso režisierė: Ilaria Yermak
Šviesų dizainerė: Viktorija Žilinskaitė
Spektaklio trukmė: apie 50 min.
Kalba: anglų, lietuvių ir ukrainiečių
Apie mus
Tinklalapis: https://lekucicreative.eu/
Instagram paskyra: https://www.instagram.com/lekucicreative/
Facebook paskyra: https://www.facebook.com/lekucicreative#
Renginio trukmė 50 +/- 13 min.
Nuolaidos netaikomos
Nemokamai vaikai nemokamai neįleidžiami